BEZPŁATNA WIEDZA

Zakup za gotówkę czy leasing?

Wysokie stopy procentowe, niepewna sytuacja na rynkach finansowych to tylko niektóre z powodów, przez które nie tylko zwykli obywatele, ale i przedsiębiorcy mają obawy co do zaciągania nowych zobowiązań finansowych. Wielu z nich wychodzi z założenia, że nie są to czasy, w których warto korzystać z własnych środków, a znacznie lepszym rozwiązaniem są zewnętrzne źródła finansowania np. leasing. Jednak czy na pewno jest to opłacalne rozwiązanie? Czy może jednak lepiej jest skorzystać z zapłaty gotówką?

Płatność gotówką czy leasing – co obecnie jest lepszym rozwiązaniem?

Czy w dalszym ciągu leasing będzie rozwiązaniem opłacalnym dla przedsiębiorców, czy może jednak w tych niepewnych czasach lepszą opcją jest zakupu pojazdu, czy sprzętu za gotówkę? Nie jest to pytanie, na które można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż opłacalność każdego rozwiązania zależna jest od indywidualnej sytuacji. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych przedsiębiorstw, z pewną i stabilną pozycją na rynku pomimo licznych kryzysów, a zupełnie inaczej w przypadku małych firm z niewielkim zapleczem finansowym, które dopiero wkraczają na rynek.

Opłacalność leasingu dla firm

Jeszcze do niedawna leasing uważany był za jedną z najkorzystniejszych form finansowania zakupu sprzętu czy pojazdów dla firm. Jak to jest teraz? W wielu przypadkach niezmiennie leasing będzie korzystny przede wszystkim dlatego, że jest dostępny dla każdego, co oznacza, że skorzystać z niego mogą nawet te firmy, które nie mają wystarczającej ilości środków finansowych, by pokryć koszty zakupu gotówką. Ponadto leasing nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową – nawet spłacając raty jeżeli przedsiębiorca będzie mógł wykazać się stosownymi dochodami, będzie miał możliwość zaciągnięcia kredytu.

Co jeszcze może przemawiać na korzyść leasingu?  W tym przypadku firmy decydujące się na tę formę finansowania mogą skorzystać z optymalizacji podatkowej.

A może lepiej wybrać finansowanie gotówkowe?

Choć leasing ma mnóstwo zalet, warto wiedzieć, że wiąże się także z pewnymi ograniczeniami. Otóż leasingobiorca, dopóki nie skończy spłacać wszystkich rat i nie wykupi przedmiotu, nie jest jego właścicielem. Może go odpłatnie użytkować, ale wszelkie prawa do niego zachowuje leasingodawca. Ponadto w zależności od tego, co jest przedmiotem leasingu, leasingodawca może narzucać pewne ograniczenia co do jego użytkowania.

W leasingu obowiązują również pewne ograniczenia co do okresu finansowania – wynika to z zasad ustawy i indywidualnej polityki formy finansowej.

Czy gotówka to lepsze rozwiązanie? Dla dużych i średnich firm posiadających płynność finansową to może być dobre rozwiązanie – po zapłacie przedsiębiorca sam decyduje, w jaki sposób użytkuje zakupiony przedmiot. W przypadku małych firm, bez ugruntowanej pozycji rynkowej, zapłata gotówką może być problematyczna – w takich sytuacjach wyjściem z problemów jest leasing, który, choć nie wymaga wysokich miesięcznych opłat, to jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Co wybrać? Gotówkę czy leasing? Dokonując wyboru, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualną kondycję firmy.