BEZPŁATNA WIEDZA

RRSO w kredycie samochodowym

RRSO to pojęcie, które bardzo często pojawia się w kontekście kredytów, nie tylko tych samochodowych. Co to oznacza? Jaki wpływ wartość RRSO ma na ogólne koszty kredytu?

Kilka słów o tym, czym jest RRSO

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest wartością określającą roczny, całkowity koszt kredytu.

RRSO dotyczy wyłącznie zobowiązań konsumenckich, czyli kredytów samochodowych, gotówkowych oraz hipotecznych. Wartość ta nie jest brana pod uwagę w przypadku leasingu.

Wskaźnik RRSO obliczany jest po uwzględnieniu kilku istotnych danych, czyli:

  • wartości oprocentowania,
  • prowizji za udzielenie finansowania,
  • ubezpieczenia,
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku.

W przypadku kredytu samochodowego jeżeli OC/AC nie jest finansowane, do obliczania wskaźnika RRSO nie wlicza się tych wartości.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, która obowiązuje od 2011 roku, wszelkie instytucje udzielające finansowania mają obowiązek informowania swoich klientów nie tylko o wysokości oprocentowania, ale także o wartości RRSO.

Wartość RRSO zależna jest przede wszystkim od częstotliwości spłat oraz długości finansowania. Im krótszy okres spłaty, tym niższa będzie wartość RRSO.

Oprocentowanie czy RRSO – co jest ważniejsze w kredycie samochodowym?

Wiele osób zakłada, że zdecydowanie ważniejszą wartością przy kredycie samochodowym jest oprocentowanie, a nie RRSO. Nie jest to do końca prawda, ponieważ RRSO ma znacznie większy wpływ na całkowity koszt kredytu. Ponadto należy również liczyć się z sytuacją, że przy niskim oprocentowaniu generowana jest wysoka wartość RRSO, przez co konieczne stanie się zastosowanie wyższych prowizji czy dodatkowych zabezpieczeń (np. w formie ubezpieczenia).

Dlatego też wybierając kredyt samochodowy, warto zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i na RRSO. Mając obie te wartości, dobrze jest policzyć całkowity koszt kredytu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Kredyt samochodowy jest popularną formą finansowania zakupu auta. Warto jednak pamiętać o tym, że w zależności od instytucji udzielającej dofinansowania i innych okoliczności oprocentowanie kredytu i RRSO mogą się nieco od siebie różnić. Warto jednak przy wyborze kierować się tymi wartościami, ponieważ to właśnie one pozwolą oszacować, czy kredyt będzie opłacalny, czy też nie.

W ofertach banków bardzo często wyeksponowane jest oprocentowanie, wartość RRSO (co ta zawsze musi znajdować się w ofercie), znajduje się w mniej widocznym miejscu, zatem nie jest jedną z pierwszych informacji, jakie można zobaczyć po spojrzeniu w ofertę.

W RRSO zawarty jest całkowity koszt, jaki będzie musiał ponieść kredytobiorca, decydujący się na zaciągniecie kredytu samochodowego. Warto zaznaczyć, że wysokość rocznego RRSO liczona jest o całkowitej kwoty kredytu.

Zaciągając nie tylko kredyt samochodowy, ale jakikolwiek inny warto zwracać uwagę zarówno na jego oprocentowanie, jak i RRSO. Obie wartości są niezwykle ważne do tego, by można było oszacować opłacalność danej oferty kredytu.