BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing a odliczenia podatkowe

Leasing to bardzo popularna w ostatnich latach forma finansowania zakupu nie tylko pojazdów, ale również maszyn budowlanych, instalacji fotowoltaicznych, wyposażenia biura czy sprzętu niezbędnego do pracy w IT. Warto pamiętać o tym, że leasing to nie tylko wygodna forma nabywania niezbędnych do pracy narzędzi. Tego rodzaju finansowanie związane jest również z możliwością zastosowania odliczeń podatkowych w określonych przypadkach.

Leasing a podatki

Leasing to bardzo korzystna forma finansowania, z której przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają. Dzięki leasingowi mogą obniżyć koszty inwestycji czy rozłożyć płatności w czasie za pojazd, czy sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing to także korzyści podatkowe, bardzo różne, co zależne jest przede wszystkim od wybranego typu leasingu (finansowy, operacyjny).

Odliczenie VAT

Każdy płatnik VAT decydujący się na leasing może odliczyć VAT w leasingu. W większości przypadków będzie to 100% wartości bez ograniczeń kwotowych. Wyjątkiem jednak od tej reguły będą samochody osobowe, motocykle oraz kampery. W takim przypadku można odliczyć jedynie 50% VAT. Nie ma znaczenia w tym przypadku to, czy pojazdy wykorzystywane są do celów prywatnych, czy służbowych.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje jednak wyjątek, pozwalający na odliczenie 100% VAT za samochód osobowy. Jest to możliwie w następujących okolicznościach:

  • gdy pojazd został zgłoszony do Urzędu Skarbowego (koniecznie na druku VAT-26),
  • gdy pojazd ma prowadzoną szczegółową ewidencję przebiegu,
  • gdy jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych, zgodnie ze stworzonym regulaminem jego użytkowania.

W tym przypadku w celu uniknięcia problemów z US i podejrzeniem o działania pozorne, auto w celach firmowych powinno być wykorzystywane przez co najmniej kilka miesięcy.

Odliczenie PIT, ZUS oraz CIT

W przypadku leasingu możliwie jest nie tylko odliczenie podatku VAT. Odliczenia w ratach leasingu obejmują również PIT, ZUS oraz CIT. W tym przypadku stawki są bardzo różne, ponieważ zależne są między innymi od statusu prawnego firmy czy obszaru prowadzonej działalności. Warto również wiedzieć, że sposób odliczania jest zupełnie inny w przypadku leasingu operacyjnego a zupełnie inaczej w przypadku finansowego.

W jaki sposób wysokość składki ZUS powiązana jest z leasingiem? Otóż wysokość składki jest związana z wysokością osiąganego dochodu, o czym warto pamiętać. Leasing pozwala dość szybko wygenerować wysokie koszty, które w naturalny sposób obniżają dochód, a co za tym idzie, zmniejsza się wysokość składki ZUS.

Warto również wspomnieć o tym, że podatki można odliczać również od wydatków eksploatacyjnych, jakie przedsiębiorca ponosi na leasingowane przedmioty. Co można zaliczyć do wydatków eksploatacyjnych? To przede wszystkim koszty paliwa, części, napraw, serwisowania, przeglądów itp.

W zależności od sytuacji i typu leasingu, w tym przypadku odliczenie wynosi 50%, 75% lub 100%.