Leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupu środków trwałych wykorzystywaną coraz częściej nie tylko przez przedsiębiorców, ale i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego sposobu finansowania. Jakie są najczęstsze powody odmowy udzielenia leasingu ?
Negatywna weryfikacja leasingobiorcy w bazach
Negatywna weryfikacja w bazach to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których leasingobiorca nie może skorzystać z leasingu.
W przypadku firm leasingowych najczęściej sprawdzany jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej) oraz KRD (Krajowy Rejestr Długów).
W przypadku firm starających się o leasing weryfikacja obejmuje często zarówno profil firmowy jak i osobisty właściciela lub reprezentanta.
W przypadku negatywnej historii w bazach firma może skorzystać z leasingu i leasingodawców nie weryfikujących swoich klientów. Tu należy liczyć się jednak z tym, że taka oferta będzie znacznie kosztowniejsza.
Brak historii kredytowej
Nie tylko negatywna historia kredytowa, ale i jej całkowity brak, mogą powodować, że chętny na leasing otrzyma odmowę udzielenia takiej formy finansowania. Dzieje się tak dlatego, że przez czyste bazy leasingobiorca nie jest w stanie oszacować ryzyka zawieranej transakcji.
Na szczęście jest na to szybkie rozwiązanie. Wystarczy wybierać zamiast zakupów gotówkowych opcje ratalne i kredyt gotówkowy.
Powiązania osobowe i kapitałowe
Może zdarzyć się tak, że sytuacja finansowa firmy jest dobra, a sytuacja w bazach pozytywna. Jednak w przypadku, gdy firmy powiązane ze stroną starającą się o leasing (inne spółki, spółki należące do wspólników) figurują jako dłużnicy, może się okazać, że leasingobiorca nie otrzyma finansowania.
Stary lub nietypowy przedmiot leasingu
Przedmiotem leasingu może być wszystko to, co jest niezbędne dla prowadzenia biznesu. Z otrzymaniem finansowania nie mają problemy duże firmy, kłopot pojawia się w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Te często nie mogą otrzymać finansowania na przedmioty tzw. trudne, czyli takie, które ciężko będzie później sprzedać na rynku wtórnym (np. oświetlenie, meble, regały magazynowe, specjalistyczne maszyny o niewielkim rynku wtórnym, klimatyzacja, wentylacja).
Podobny problem firmy mają z uzyskaniem finansowania na przedmioty starsze niż kilkuletnie, pochodzące z rynku wtórnego. W takich przypadkach przedmiot nie stanowi wartościowego zabezpieczenia transakcji stąd też firmy leasingowe odmawiają udzielenia leasingu.
Za niska wartość transakcji
Leasingobiorcy często odmawiają udzielenia finansowania w przypadku zbyt niskiej kwoty transakcji. Większość firm ma ustaloną minimalną jej wartość, aby decyzja o udzieleniu finansowania (przy uwzględnieniu także innych istotnych czynników), była pozytywna.
Zastawiony przedmiot i nieautoryzowany dostawca
Każda firma leasingowa ma swoją czarną listę kontrahentów. Jeżeli leasingobiorca chce kupić przedmiot należący do kogoś z tej listy, wówczas bardzo prawdopodobne jest, że finansowanie nie zostanie mu udzielone.
Z odmową muszą liczyć się również firmy, które chcą kupić przedmiot figurujący w polskim lub zagranicznym rejestrze zastawów. Ma to związek z tym, że niezależnie od tego, kto będzie właścicielem, zastaw zawsze będzie dużym obciążeniem.