BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing samochodu – prawa i obowiązki leasingobiorcy

kredyt-samochodowy-1

Nie da się nie zauważyć, że leasing samochodu to ostatnimi czasy bardzo popularna forma nabywania auta. I choć jest to niezwykle atrakcyjne, to jednak nie można zapominać, że auta w leasingu rządzą się nieco innymi prawami niż te kupione za gotówkę. O czym zatem trzeba pamiętać, gdy korzysta się z takiego samochodu? Jakie ma się prawa, lecz również obowiązki?

Podstawowe prawa leasingobiorcy

Podstawową sprawą, o której powinno się wiedzieć, gdy chce się korzystać z samochodu wziętego w leasing, jest to, czy można nim wyjeżdżać za granicę. Jak się okazuje, nie do końca, ponieważ standardowa umowa leasingu nie przewiduje takiej możliwości. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ znaleźć można i tak sformułowane umowy, które zezwalają na wyjechanie autem poza granice kraju, lecz wtedy niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Kolejną niezwykle ważną sprawą jest to, czy leasingobiorca może odliczać sobie VAT od rat leasingu. Jak się okazuje oczywiście tak, ponieważ to właśnie stanowi najważniejszą zaletę, dla której leasing dla firm jest tak opłacalny. Pamiętać jednak trzeba o tym, że wartość odliczenia zależy od tego, czy auto będzie wykorzystywane służbowo, czy też również prywatnie. W pierwszym przypadku odliczyć można całą
kwotę natomiast w drugim 50%.

Po zakończeniu leasingu zwykle następuje możliwość wykupienia danego auta i korzystania z niego już całkowicie prywatnie. Oczywiście wiele zależy od rodzaju danego leasingu, lecz generalnie istnieje taka możliwość i można z niej korzystać.
Dużo osób zastanawia się nad tym, czy leasingowany samochód można użyczyć komuś innemu np. członkowi rodziny? Standardowa umowa leasingu na to nie zezwala, co oczywiście nie oznacza, że nie można sporządzić takiej, która da taką możliwość.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia własnego ubezpieczenia auta. Wiele osób woli to zrobić samodzielnie, a nie korzystać z ubezpieczenia leasingodawcy. Często można uzyskać w ten sposób zniżki lub też lepsze warunki. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak dopiero po wyrażeniu na to zgody leasingodawcy.

Leasing Samochodu obowiązki leasingobiorcy

Oczywiście leasingobiorca ma nie tylko prawa, lecz również pewne obowiązki względem leasingowanego samochodu. Najważniejszą sprawą w tym zakresie jest oczywiście to, aby wybrać dane auto, sposób jego dostarczenia czy też termin. Rzecz jasna na leasingobiorcy leży również to, aby dokonać oględzin odbieranego auta, jego stanu technicznego i zgodności z zamówieniem.
Kolejnym obowiązkiem jest poprawne korzystanie z danego samochodu. Nie można dopuszczać nie tylko do uszkodzeń, lecz również do nietypowego zużycia. Oczywiście wiąże się to z przeprowadzaniem napraw, konserwacji i serwisowania danego pojazdu przez leasingobiorcę. Rzecz jasna wszystkie związane z tym koszta również leżą po jego stronie.
Nie można zapominać także o tym, że na leasingobiorcy spoczywa obowiązek opłacania wszelkiego rodzaju mandatów i grzywien nałożonych za popełnione wykroczenia w kraju, lecz również za granicą. Leasingodawca nie ponosi w tym wypadku żadnej odpowiedzialności za to, czego na drodze dopuścił się leasingobiorca.
Kolejnym obowiązkiem jest udostępnienie pojazdu w wybranym przez firmę leasingową terminie, w celu przeprowadzenia przeglądu i kontroli w zakresie poprawnego korzystania z auta. Co bardzo ważne, nie można w tym wypadku takiej kontroli odmówić. Leasingodawca musi bowiem sprawdzić, w jakim stanie jest dane auto i czy leasingobiorca korzystanie z niego poprawnie.
Oczywiście na sam koniec pozostaje sprawa najbardziej oczywista, czyli terminowe uiszczanie opłat leasingowych, które najczęściej rozliczane są w formie comiesięcznych rat.