BEZPŁATNA WIEDZA

Koszt całkowity leasingu – jak obliczyć?

Wiedząc, jaki będzie całkowity koszt leasingu można z dużą łatwością sprawdzić, która z ofert będzie dla nas najkorzystniejsza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leasingodawcy czasem w ofercie przedstawiają koszty nieco niższe, niż są one w rzeczywistości. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu. W tym niezwykle pomocne będą specjalne kalkulatory.

Całkowity koszt leasingu – jak go obliczyć?

Decydując się na sprawdzenie jaki będzie całkowity koszt leasingu warto liczyć się z tym, że mając na względzie także wykup przedmiotu po zakończeniu umowy, będzie on nieco wyższy niż wartość przedmiotu leasingu w dniu zawarcia umowy. Jest to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ za leasing, podobnie jak za kredyt należy zapłacić.

Leasing pomimo konieczności poniesienia pewnych kosztów ma naprawdę wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość obniżenie podatku dzięki doliczeniu niektórych kosztów leasingowych do kosztów uzyskania przychodu.

Przy obliczaniu całkowitego kosztu leasingu należy mieć na uwadzę kilka zmiennych, które wzajemnie na siebie wpływają. Stąd prosty wniosek – nigdy kosztów leasingu nie należy analizować, mając na uwadze wyłącznie pojedyncze czynniki.

Całkowity koszt leasingu liczony jest w następujący sposób:

czynsz inicjalny + miesięczne raty (liczba × wysokość) + wartość wykupu

Czynsz inicjalny

Czynsz inicjalny to nic innego jak opłata wstępna, wynosząca w większości przypadków od 0 do 45% wartości przedmiotu leasingu. Bardzo często zdarza się tak, że im wyższy czynsz inicjalny, tym niższa rata leasingowa.

Rata leasingu

Wysokość raty leasingu zależna jest od kilku czynników:

  • czasu trwania umowy (im dłuższy okres, tym niższa rata, jednak należy liczyć się z tym, że dłuższy okres spłaty to wyższe koszty całkowite leasingu),
  • wysokości opłaty wstępnej (im wyższy czynsz inicjalny tym niższa rata),
  • wartości przedmiotu umowy (im jest droższy, tym rata będzie odpowiednio wyższa).

Każda z rat składa się z części kapitałowej i odsetkowej. W wysokości raty może zostać również zawarta opłata za ubezpieczenie, kartę serwisową czy GPS.

Kwota wykupu

Po zakończeniu umowy leasingobiorca może dokonać wykupu leasingowanego przedmiotu. Im wyższa będzie wartość wykupu, tym niższe taty. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że przy wysokich wartościach wykupu, wyższe są także całkowite koszty leasingu.

Dodatkowe wydatki i korzyści

Chcąc zobaczyć, jaki będzie całkowity koszt leasingu warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który dodatkowo oszacuje wysokość opłaty wstępnej, wartość miesięcznej raty oraz kwotę wykupu.

W niektórych przypadkach do wysokości miesięcznej raty należy doliczyć koszty związane z ubezpieczeniem. Coraz więcej kierowców decyduje się na jeden pakiet, który będzie obowiązywał przez kilka lat, co daje im pewność, że warunki umowy nie zmienią się na niekorzystne wraz z upływem czasu (chodzi tu głównie o wyższe składki). Koszty ubezpieczenie z powodzeniem można wrzucać do comiesięcznej raty leasingu.