BEZPŁATNA WIEDZA

Czy można wziąć leasing na auto od osoby prywatnej?

Leasing w wielu przypadkach będzie bardzo korzystną formą finansowania zakupu samochodu, zarówno nowego, jak i używanego. W większości przypadków umowa jest nawiązywana pomiędzy firmą leasingową a leasingodawcą, jednak coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest wzięcie leasingu osoby prywatnej (np. znajomego czy członka rodziny). Skąd taki pomysł? Jest wiele osób, które uważają, że zakup auta od kogoś znajomego to pewna inwestycja, gdyż dokładnie wiadomo, w jakim stanie jest nabywane auto. Tylko czy wzięcie leasingu od osoby prywatnej jest w ogóle możliwe?

Czym można otrzymać leasing od osoby prywatnej?

Niewiele firm leasingowych decyduje się na finansowanie nabycia środków trwałych od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności biznesowej. Współpracują głównie ze sprzedawcami biznesowymi, którzy mają możliwość wystawienia faktury będącej potwierdzeniem zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Z tego też powodu firmy leasingowe finansują pojazdy przede wszystkim pochodzące od autoryzowanych dealerów, importerów, komisów lub firm (niezależnie od sektora ich działalności), które mogą wystawić fakturę VAT ze stawką 23%.

Czy leasing samochodu używanego jest możliwy od osoby prywatnej? Tak, jednak jest to dość skomplikowana procedura i możliwa do przeprowadzenia wyłącznie w przypadku, gdy pośrednikiem będzie firma odkupująca pojazd od osoby prywatnej, a następnie sprzedająca go firmie leasingowej. Należy jednak mieć świadomość, że będzie to nie tylko procedura wymagająca więcej formalności, ale również związana z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Leasing od osoby prywatnej jest jak najbardziej możliwy, jednak ze względu na znaczny wzrost kosztów nie jest to opłacalne rozwiązanie.

Jak wziąć leasing od osoby prywatnej?

Nawet jeżeli doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niekorzystne rozwiązanie, jednak z jakiegoś powodu zależy nam na uzyskaniu tej formy finansowania na auto pochodzące od osoby prywatnej, jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika (np. komisu czy firmy zajmującej się handel samochodami). To właśnie on będzie docelowym dostawcą do firmy leasingowej. W ten sposób można pozyskać pojazd w leasingu od osoby prywatnej, jednak należy pamiętać o konieczności uiszczenia prowizji dla pośrednika.

Pożyczka leasingowa szansą na niższe opłaty

W przypadku finansowania zakupu auta od osoby prywatnej znacznie lepszym rozwiązaniem niż klasyczny leasing będzie pożyczka leasingowa. Jest to produkt finansowy pod wieloma względami podobny do kredytu bankowego. W tym przypadku właścicielem auta będzie osoba, która z niego korzysta. Z tym wiąże się brak możliwości doliczenia podatku VAT do opłat.

Na rynku jest wiele firm oferujących pożyczkę leasingową, dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrej i korzystnej oferty. Dla zmniejszenia kosztów warto szukać ich samodzielnie – wówczas wydatki zostaną pomniejszone o kwotę prowizji dla pośrednika.

Pożyczka leasingowa to najlepsze rozwiązanie w przypadku, w którym zależy nam na zakupie auta od osoby prywatnej.