BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing samochodu dostawczego

leasing-samochodu-dostawczego-1024x512

Samochód dostawczy stanowi zazwyczaj element wyposażenia firmowego, który jest niezbędny do wykonywania codziennych zadań przedsiębiorstwa. Niestety, jego zakup wiąże się z dużym, jednorazowym kosztem, a wynajem długoterminowy samochodów jest kosztowny. Istnieje jednak również trzecie rozwiązanie: leasing pojazdu dostawczego.

Leasing samochodów dostawczych – zalety wyboru tej formy finansowania

Leasing samochodu dostawczego jest uważany za najkorzystniejszą formę finansowania pojazdu dla firmy. Zdecydowaną zaletą leasingu jest fakt, że nie wpływa on w żaden sposób na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, co może okazać się szczególnie istotną informacją na starcie działalności. To właśnie w momencie, gdy firma wchodzi na rynek, najbardziej potrzebuje wiarygodności w oczach banku, by zakupić inne elementy wyposażenia i ponieść wszelkie niezbędne koszty. Jako że zdolność kredytowa nie wpływa na leasing ani odwrotnie – to dogodna forma finansowania.

Dodatkowo leasing pojazdu oznacza możliwość wrzucenia raty (bądź jej części odsetkowej) w koszty uzyskania przychodu. Podobnie zresztą wygląda kwestia opłat eksploatacyjnych pojazdu, które są ściśle powiązane z prowadzoną działalnością i tym samym mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu.

Zdecydowaną zaletą tej formy finansowania pojazdów jest również możliwość późniejszego wykupienia auta. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorcy nie zależy na tym, by po zakończeniu umowy leasingu wziąć kolejny pojazd w taki sposób – może spłacić ustaloną z leasingodawcą kwotę i wejść w posiadanie auta.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wzięcie auta w leasing oznacza zdecydowanie mniej formalności niż kredyt bankowy. To oszczędność czasu i nerwów.

Leasing samochodów dostawczych – auto nowe czy używane?

Rozważając auta leasing, w głowie każdego przedsiębiorcy pojawia się pytanie o to, czy rzeczywiście jest mu potrzebne nowe auto dostawcze. Jeśli ma ono być wykorzystywane do celów, które dalekie są od reprezentacyjnych, a właścicielowi firmy zależy jedynie na bezpiecznym i pewnym działaniu pojazdu – można zdecydować się na samochód używany. W sytuacji, gdy kwestie wizualne mają drugorzędne znaczenie, a przedsiębiorca nie potrzebuje nowego samochodu – może skorzystać z opcji wzięcia w leasing pojazdu używanego.

Używany samochód w leasing jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Jako że zazwyczaj nie miały one jeszcze możliwości zbudowania zdolności kredytowej – nawet pomimo wypłacalności, mogą okazać się niewiarygodne dla banku. Leasing jest udzielany na nieco innych zasadach, co sprawia że nie bierze się przy jego udzielaniu pod uwagę tych samych aspektów co przy kredycie.

Leasing samochodów dostawczych dla nowych firm

Jako że leasing nie wymaga posiadania zdolności kredytowej, stanowi szczególnie dobre rozwiązanie dla nowych firm. Szczególnie w początkowej fazie działalności istotne jest ograniczenie nadmiernych kosztów, a możliwość wrzucenia ubezpieczenia do raty leasingu pozwala na zmniejszenie wydatków.

Na mniejsze wydatki wpływa również możliwość wyboru pojazdu używanego: dzięki temu rata leasingu jest niższa, podobnie zresztą jak ewentualna wysokość opłaty za wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy.

Jak widać, leasing samochodu dostawczego jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla świeżo otwartych firm, jak również przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki możliwości wyboru pojazdu nowego lub używanego – można znacząco ograniczyć koszty.