BEZPŁATNA WIEDZA

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy leasingu?

Na polskim rynku funkcjonuje kilka firm leasingowych, jest zatem w czym wybrać. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każda z nich ma taką samą ofertę, często różnice mogą być znaczące, przez co oferty nie dla każdego będą korzystne. Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby znaleźć dobrą ofertę leasingu?

Porównanie ofert

Wybierając leasing, warto porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert pochodzących z różnych źródeł. To najlepszy sposób na wybór najkorzystniejszego dla danego przypadku sposobu finansowania. Jeżeli brakuje nam czasu na samodzielne porównywanie ofert poszczególnych firm leasingowych, warto skontaktować się z brokerem, który pomoże w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.

Sprawdzenie wiarygodności finansującego

W przypadku współpracy z brokerem nie ma potrzeby, by to robić, ale wyszukując ofert na własną rękę, przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić wiarygodność finansującego i jego stabilność finansową. Jeżeli działa na rynku w sposób niezakłócony od dłuższego czasu znalezienie wiarygodnych opinii o finansującym nie będzie stwarzało problemu.

Dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb

Coraz więcej firm prezentując swoją ofertę, używa sformułowania ”elastyczne warunki”. Co to oznacza? W takim przypadku wiele firm daje możliwość negocjowania warunków umowy między innymi w zakresie wysokości miesięcznych rat, wysokości wkłady własnego czy długości okresu leasingowania. Taka oferta jednak nie wiąże się z tym, ze umowa będzie zawarta w 100% zgodnie z żądaniami leasingodawcy. Ten ma możliwość negocjacji i wyboru najkorzystniejszych dla siebie warunków, jednak w ramach granic ustalonych przez finansującego.

Dokładna analiza dokumentacji

Jeżeli wstępna oferta zostanie zaakceptowana, leasingobiorca otrzyma kilka istotnych dokumentów, z których treścią będzie musiał się koniecznie zapoznać. Poza umowa należy przeczytać OWUL, zapoznać się z tabelą prowizji, harmonogramem spłat i kwestią dotycząca ubezpieczenia.

Jeżeli dokumentacja jest dla nas niejasna warto zwrócić się po pomoc do doradcy – ten przetłumaczy warunki umowy na przystępny język i wskaże, czy jest ona dla leasingobiorcy korzystna, czy może czekają na niego pewne pułapki.

Jedno jest pewne – nigdy nie należy niczego podpisywać, jeśli dokładnie nie zapoznamy się z warunkami umowy i dodatkową dokumentacją.

Dodatkowe usługi w leasingu

Każda firma ma swój schemat działania, dlatego, zanim podejmiemy współpracę, warto zapoznać się z dodatkowym pakietem usług, które połączone są z umową leasingu. Mogą być to np. pakiety serwisowe czy pakiety naprawy pojazdy w czasie trwania leasingu. Dodatkowe umowy są oczywiście płatne, niekiedy istnieje możliwość rozłożenia ich na raty.

Raty leasingu

Wybierając finansującego, warto zwrócić również uwagę na ilość i wysokość rat leasingowych. Dobrze jest dbać o regularność spłat, ponieważ w większości instytucji za opóźnienia naliczane są dodatkowe opłaty.

Limity w użytkowaniu przedmiotu

W zależności od tego, co jest przedmiotem umowy, leasingodawca może narzucić pewne ograniczenia co do jego użytkowania (np. limit kilometrów w przypadku samochodu). Z ograniczeniami warto zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy.