Zalety i wady leasingu

Zalety i wady leasingu
Leasing to bez wątpienia jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form finansowania nowych aut do firmy. Cechuje go wiele zalet, które sprawiają, że przedsiębiorcy wciąż chętnie korzystają z leasingu podczas finansowania firmowej floty. Sprawdź korzyści z leasingu, a także wady leasingu, o których powinieneś wiedzieć podczas doboru finansowania dla siebie i swojej firmy.

Zalety leasingu
-Leasingując samochód do firmy lub do użytku mieszanego, korzyści z leasingu sprowadzają się przede wszystkim do znacznej optymalizacji podatkowej, sprawnej procedury leasingowania, a także do znacznej wygody eksploatacji pojazdu.

– Zalet leasingu względem kredytu inwestycyjnego należy doszukiwać się zwłaszcza w aspekcie o wiele mniejszych wymagań finansowych. Firma leasingująca auto nie jest tak dokładnie weryfikowana przez firmę leasingującą, a także nie musi mieć tak wysokiej zdolności kredytowej czy leasingowej, jak ma to miejsce w przypadku starania się o kredyt na auto. Warto również dodać fakt, że leasing nie zamraża budżetu firmy i nie przekreśla możliwości poczynania inwestycji w trakcie trwania umowy leasingowej.

– Korzyści z leasingu auta to także uproszczone procedury, minimum formalności, a także krótki czas oczekiwania na decyzję. Zautomatyzowanie procesu obliczania scoringu oraz wydawania decyzji pozwala skrócić nam czas weryfikacji klienta do minimum. Co więcej, decydując się na leasing, firma może pozyskać do floty droższe, lepiej wyposażone i bezpieczniejsze auto ze względu na minimalne wymagania względem opłaty wstępnej czy elastyczne podejście do okresu i wysokości rat leasingowych.

– Zaletą leasingu jest także niższy koszt pozyskania środka przez korzystającego ze względu na mniejsze ryzyko oraz niższe potencjalne koszty windykacyjne. Do tego należy doliczyć transparentność umów leasingowych oraz możliwość łatwiejszego księgowania kosztów ponoszonych z tytułu leasingu.

Firma eksploatująca leasingowane auto może także łatwo zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną i wykup do kosztów pozyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający może odliczyć wyłącznie część odsetkową rat, jednak jest w stanie w pełni amortyzować przedmiot leasingu.

Korzyści z leasingu to także większa elastyczność w trakcie sporządzania umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych na peryferyjnych stawkach wynegocjowanych przez firmę leasingową – m.in. ubezpieczenie auta, pakiet assistance czy przechowywanie i wymiana opon wraz z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku.

Wady leasingu
Cóż, nawet najlepsza forma finansowania środków trwałych nie jest pozbawiona wad. Dla niektórych przedsiębiorców wadą leasingu będzie przede wszystkim fakt, że w trakcie trwania umowy leasingowej to firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu.

Poza tym wady leasingu można doszukiwać się również w konieczności pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. Korzystający nie może także oddać auta do użytkowania podmiotom trzecim czy serwisować pojazd wyłącznie w miejscach wskazanych przez firmę leasingową.

Jak widać, konfrontując ze sobą wady i zalety leasingu, możemy dojść do wniosku, że leasing jest jedną z najlepszych form finansowania aut do małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki elastyczności tego sposobu mogą pozyskać nowy i dobrze wyposażony pojazd bez konieczności zamrażania kapitału własnego.