BEZPŁATNA WIEDZA

Zakup używanego samochodu krok po kroku

Wielu kierowców poszukując auta ze względów finansowych, decyduje się na zakup używanego pojazdu. Choć pod wieloma względami może być to naprawdę korzystne rozwiązanie, to jednak należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, by móc cieszyć się z jazdy świeżo kupionym autem, a nie martwić rozwiązaniem problemów z nim związanych.

Kontrola stanu technicznego używanego pojazdu

Zanim dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży należy zastanowić się nad tym, czy dobrze jest nam znana historia wybranego auta. Kupowanie używanych samochodów o niepewnej przeszłości może być pod wieloma względami niebezpieczne, gdyż po dokonaniu transakcji może okazać się, że auto ma utajone usterki.

Jeżeli sprzedawca w umowie zamieszcza zapis, którym nabywca potwierdza, że zapoznał się ze stanem technicznym auta przez jego zakupem, nie należy jej podpisać, jeżeli pojazd wcześniej nie zostanie sprawdzony przez niezależnego specjalistę.

Poza kontrolą stanu technicznego u specjalisty należy sprawdzić również numer VIN, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. Ważne jest także sprawdzenie, czy numer ten we wszystkich miejscach w aucie jest taki sam. Jeżeli nie z pewnością nie będzie to dobre i bezpieczne auto do zakupu.

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży używanego auta?

Każdy zakup używanego pojazdu musi być potwierdzony umową kupna-sprzedaży, podpisaną zarówno przez nabywcę jak i zbywcę pojazdu. W dokumencie koniecznie muszą znaleźć się następujące informacje (dotyczy to obu stron umowy):

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • dane dotyczące transakcji (data, miejsce, kwota),
  • nr rejestracyjny pojazdu,
  • nr identyfikacyjny pojazdu (VIN),
  • przebieg pojazdu (aktualny z dnia zawarcia umowy),
  • inne ważne informacje dotyczące auta (pojemność numer silnika, rok produkcji).

Dla bezpieczeństwa warto by w umowie został zawarty zapis mówiący o tym, że sprzedający oświadcza, iż przedmiot transakcji jest wyłącznie jego własnością.

Jak sfinansować zakup używanego pojazdu?

Nie zawsze można kupić auto całkowicie z własnych środków. W takim przypadku konieczne jest znalezienie źródła jego finansowania. W przypadku pojazdu używanego może być to zarówno kredyt samochodowy, jak i pożyczka czy leasing.

Kredyt samochodowy to kredyt celowy, przeznaczony do finansowania zakupu pojazdu mechanicznego, silnikowego, zarówno nowego jak i używanego. Ze względu na wymagane dodatkowego zabezpieczenie, bardzo często kredyt samochodowy udzielany jest na korzystnych warunkach.

Kredyt samochodowy można podzielić na trzy typy:

  • standardowy,
  • jednoratowy 50/50,
  • kredyt balonowy.

Nie ma jednoznacznej drogi wyboru kredytu. Tak naprawdę to, który typ będzie najkorzystniejszy, zawsze zależy od indywidualnego przypadku.

Samochód używany można kupić również kupić również, zaciągając na ten cel zwykły kredyt gotówkowy. Tu bank nie wymaga od kredytobiorcy zabezpieczenia, jedyne co będzie musiał to wykazać się zdolnością kredytową.

Alternatywą dla kredytu jest leasing konsumencki, z którego może skorzystać każdy. To połączenie charakterystycznych cech kredytu z elementami najmu. Bardzo często zdarza się, że warunki leasingowe są znacznie korzystniejsze niż kredytowe, dlatego jest to atrakcyjna opcja zakupu używanego auta. W czasie spłacania rat to firma leasingowa jest jego właścicielem. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca ma możliwość jego wykupu za określoną cenę.

Przy leasingu na używane auto konieczne jest wykupienie poza OC, również AC i NNW.

Podatek od zakupu samochodu używanego

Kupując samochód od osoby prywatnej, należy w  ciągu 14 dni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (druk PCC-3 w Urzędzie Skarbowym). Wysokość podatku do zapłaty to równowartość 2% wartości auta. Jeżeli kwota ta jest mniejsza niż 1000 zł, nie musi zostać opłacona.