Wynajem długoterminowy

Po co kupować samochód, jak możesz go wziąć na abonament?
Wynajem długoterminowy: Jest to forma wynajmu samochodu najczęściej od 3-5 lat, otrzymujesz samochód z pełną obsługą. Rejestracja, przeglądy, naprawy, opony, ubezpieczenie, karty paliwowe najczęściej wliczone są w miesięczną ratę. Określasz roczny przebieg, okres umowy i pakiet usług. Od tych parametrów będzie zależeć wysokość raty. Z podatkowego punktu widzenia wynajem długoterminowy samochodu jest traktowany jak leasing operacyjny. Właścicielem samochodu jest firma wynajmująca, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Ty korzystasz z auta i zaliczasz ratę miesięczną do kosztów podatkowych. Wkład własny nie jest wymagany. Na koniec wynajmu masz możliwość odkupu samochodu za jego wartość rynkową, szacowaną w momencie, gdy wynajem dobiega końca. Możesz wykupić, ale nie musisz możesz zwrócić samochód do dealera i wybrać kolejny jaki będziesz chciał.

Dla kogo wynajem długoterminowy
Dla przedsiębiorców, którzy:
 Nie chcą angażować środków własnych w zakup samochodu.
 Nie chcą zajmować się obsługą auta w tym: serwisem, likwidacją szkód, wymianą opon etc.
 Chcą mieć nowy, bezpieczny samochód co 3-5 lat.
 Szukają oszczędności – w wynajmie nie spłacasz całej wartości auta więc rata miesięczna w wynajmie długoterminowym jest niższa niż w tradycyjnym leasingu bankowym.
 Chcą jeździć samochodem wyższej klasy w tym samym budżecie, który do tej pory mieli określony dla tradycyjnego leasingu bankowego lub kredytu.

Zalety wynajmu długoterminowego:
 Nie jesteś właścicielem samochodu. Płacisz tylko za używanie go przez określony czas. Serwis nie leży po twojej stronie. Jedynie za co ponosisz dodatkowe koszty to paliwo i płyn do spryskiwaczy.
 Wygoda polega na tym, że nic się nie interesuje o niczym nie musisz pamiętać oprócz comiesięcznej raty.
 Wynajem wymaga zobowiązania umowa od 3 do 5 lat. Za każdym razem kiedy odnawiasz umowę. Możesz wybrać najnowszy model. Nie kupujesz samochodu, więc posiadasz kapitał na potrzeby firmy.

Abonament kontra zakup za gotówkę
Kupując auto za gotówkę, należy liczyć się z zamrożeniem dużej ilości pieniędzy i nierzadko sporym nadszarpnięciem budżetu. W przypadku niedysponowania odpowiednią ilością kapitału kierowcy skazani są na kredyt inwestycyjny o wysokim oprocentowaniu i niezbyt atrakcyjnych warunkach. Poza tym, samo kupno auta to nie wszystko. Kierowca musi bowiem liczyć się również z dodatkowymi kosztami – m.in.: rejestracją, ubezpieczeniem, czynnościami serwisowymi, zakupem i wymianą opon. Może okazać się również, że w aucie konieczne będą droższe naprawy.
Wybierając wynajem długoterminowy, kierowca nie musi martwić się o żadne dodatkowe i ukryte koszty. To na firmie wynajmującej spoczywają wszystkie obowiązki związane z rejestracją, ubezpieczeniem i serwisowaniem auta – również w przypadku pojawienia się niespodziewanych, kosztownych awarii.