Leasing jest obecnie bardzo popularną formą finansowania, z której bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy. Szczególnie opłacalną formą jest leasing operacyjny. Leasing, choć w wielu przypadkach jest najlepszą formą finansowania, wiąże się również z koniecznością ponoszenia standardowych kosztów (opłata wstępna, raty leasingowe, wykup) oraz tych dodatkowych, które bezpośrednio związane są z użytkowaniem auta.
Jakie są korzyści podatkowe w leasingu aut osobowych?
Leasing to wygodna i bardzo korzystna forma finansowania zakupu samolotów, z której przedsiębiorcy korzystają bardzo chętnie między innymi ze względu na ulgi podatkowe, z jakich mogą skorzystać.
Przy leasingu przedsiębiorcy mają możliwość obniżenia podatku PIT/CIT. W tym przypadku opłata wstępna oraz raty stanowią dla firmy koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo w przypadku leasingu operacyjnego czynni płatnicy podatku VAT również mogą odliczyć jego wartość od kosztów leasingu.
Jakie wydatki eksploatacyjne czekają na przedsiębiorcę w leasingu operacyjnym?
Opłata wstępna, wykup, raty to nie jedyne koszty, z którymi muszą liczyć się przedsiębiorcy decydujący się na skorzystanie z finansowania w postaci leasingu. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami wynikającymi z tankowania pojazdu, jego ubezpieczenie czy prowadzenia wszelkich niezbędnych napraw. Należy jednak wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą koszty eksploatacyjne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. To jaki procent wydatków będzie mógł zostać uznany, zależy przede wszystkim od tego, czy auto będzie użytkowane wyłącznie do celów firmowych, czy może też stosowane będzie w trybie mieszanym.
W przypadku aut wykorzystywanych wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą do kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę można zaliczyć 100% wydatków dotyczących eksploatacji auta. W przypadku wykorzystywania auta do celów mieszanych jest to 75%.
Aby dobrze rozeznać się w sytuacji i widzieć, jakie jeszcze wydatki można zaliczyć do kosztów związanych z uzyskaniem przychodu, należy dobrze wiedzieć, co w przypadku aut może stanowić wydatek eksploatacyjny. To będzie przede wszystkim:
- koszt wynikający z konieczności zakupu paliwa do auta (tu zalicza się również wydatki na prąd w przypadku pojazdów elektrycznych),
- koszt wymiany olejów i płynów eksploatacyjnych,
- wydatek związany z zakupem biletów parkingowych i autostradowych,
- koszt czyszczenia samochodu (karoserii jak i wnętrza auta),
- koszt związany z zakupem ogumienia i części zamiennych.
Koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem pojazdu dotyczą również przeglądów, badań diagnostycznych oraz wykonywania ewentualnych napraw.
Choć jest mnóstwo wydatków, które można uznać za koszty związane z eksploatacją samochodu, należy jednak pamiętać o tym, że ich zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu musi być racjonalne i odpowiednio uzasadnione. W tym przypadku przesada i nadmierne uwzględnianie kosztów, które niekoniecznie można uznać za eksploatacyjne może przysporzyć przedsiębiorcy wielu problemów, z którymi może być im trudno sobie poradzić.