Zanim jednak zacznie się poważnie rozważać, które rozwiązanie wybrać i analizować to, czym się one od siebie różnią, zdecydowanie najlepiej zacząć po prostu od podstaw tego zagadnienia.
Każdy doskonale wie, że rata leasingu składa się nie tylko z kwoty kapitału, lecz również z odsetek. Ustalane są one na podstawie Wibor 1M lub WIBOR 3M, które z kolei wynikają w głównej mierze z tego, na jakim poziomie są obecnie stopy procentowe, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. W chwili, gdy stopy procentowe będą wzrastały, rośnie również oprocentowanie leasingu, czyli miesięczna rata. Jeśli jednak stopy będą spadały, rata również spadnie.
Warto w tym miejscu zauważyć, że leasing dla firm domyślnie oferowany jest z oprocentowaniem zmiennym, natomiast oprocentowanie stałe uznawane jest za dodatkową usługę, która nie zawsze jest po prostu dostępna. Jeśli jednak będzie istniała możliwość wyboru pomiędzy tymi dwoma wariantami, trzeba się dowiedzieć, czym się one pomiędzy sobą różnią.
Jakie są różnice pomiędzy oprocentowaniem stałym i zmiennym?
Jeśli chce się podjąć dobrą decyzję w zakresie wyboru pomiędzy leasingiem z oprocentowaniem stałym a zmiennym, trzeba oczywiście poznać najważniejsze różnice, którymi charakteryzują się oba rozwiązania. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jeśli wybierze się oprocentowanie stałe, wtedy ma się pewność, że rata przez cały okres trwania umowy leasingu nie zmieni się, ponieważ będzie ona niewrażliwa na wahania stóp procentowych. W tym wypadku leasingodawca przedstawi umowę, na której oprocentowanie będzie określone z góry i będzie niezmienne.
Jeśli jednak ktoś zainteresowany jest umową na procent zmienny, wtedy musi się liczyć z tym, że zmiany stóp procentowych wpływać będą na wysokość raty. Co jednak bardzo ważne, często tylko w górę, ponieważ leasingodawcy zastrzegają sobie w umowach, że zmiana wysokości raty wynika z ich decyzji. Mogą więc w przypadku obniżenia stóp procentowych różnice przekształcić w swój zysk, zamiast w obniżkę dla klienta.
Jak na dłoni widać, że bardziej atrakcyjna jest oferta stałego oprocentowania, ponieważ daje ona duże bezpieczeństwo. Pamiętać jednak trzeba, że zawsze będzie ona droższa. Stopa zmienna jest tańsza, lecz z oczywistych względów bardziej ryzykowna.
Na jakie oprocentowanie lepiej się zdecydować?
Widząc to, czym się różni oprocentowanie stałe od zmiennego, zasadne staje się inne pytania. Zamiast dotychczasowego, czyli jakie oprocentowanie wybrać, powinno ono brzmieć, na jakie zdecydować się w danej sytuacji?
Jak się bowiem okazuje, w chwili, gdy rynki finansowe są względnie stabilne i spokojnie, a ryzyko nagłych wzrostów stóp procentowych minimalne, o wiele lepszym wyborem będzie leasing ze zmiennym oprocentowaniem. Będzie to tańsze, a co najważniejsze ryzyko, że rata się zwiększy, jest bardzo małe.
Obecnie, gdy inflacja bardzo dynamicznie rośnie, a prawdopodobieństwo nagłych i bardzo gwałtownych podwyżek stóp procentowych jest bardzo wysokie, stałe oprocentowanie jest wskazane ze względu na bezpieczeństwo wysokości raty.