BEZPŁATNA WIEDZA

Największe zalety leasingu

Leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Taką formę finansowania można porównać do wynajmu długoterminowego czy zakupów na raty. Leasingobiorca otrzymuje daną rzecz na użytkowanie, zobowiązując się przy tym do uiszczania miesięcznych rat w określonej wysokości.

Leasing ma wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że jest to rozwiązanie bardzo popularne i to nie tylko wśród przedsiębiorców. Jakie są największe zalety leasingu?

Obniżenie podstawy opodatkowania

Korzystanie z leasingu ma mnóstwo zalet. Przedsiębiorcy szczególnie doceniają możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania dla firm, decydujących się na sfinansowanie zakupu sprzętu czy wyposażenia do biura za pomocą leasingu. Warto pamiętać jednak o tym, że wysokość ulgi zależna jest od tego, jaka opcja finansowania zostanie wybrana.

W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania dochodów całą kwotę raty, a do tego podatek VAT. W opcji leasingu finansowego również można zaliczyć do kosztów podatek VAT z tą jednak różnicą, że tuż po podpisaniu umowy konieczna jest wpłata całej kwoty podatku. Dodatkowo przy opcji finansowej przedsiębiorca może doliczyć do kosztów także i odsetkową część raty.

Oszczędność czasu

Leasing wymaga nieco mniej procedur i formalności niż kredyt, dlatego pod względem czasochłonności jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że kupując auto w leasingu ubezpieczenie i zarejestrowanie pojazdu organizowane są przez leasingodawcę.

Brak wkładu własnego

Decydując się na kredyt na samochód kierowca czy przedsiębiorca kupujący auto dla firmy będzie musiał zapłacić jakąś jego część w ramach wkładu własnego. Warto szukać ofert leasingodawców z zerowym wkładem własnym, których na szczęście jest dość dużo.

Niższe koszty polisy AC

W przypadku leasingu można liczyć na niższe koszty polisy AC, która co warto wiedzieć, w tej formie finansowania zakupu jest obowiązkowa. To leasingodawca zawiera umowę na ubezpieczenie Autocasco, mając dostęp do preferencyjnych ofert firm ubezpieczeniowych, do których przeciętny obywatel nie ma dostępu.

Brak własności samochodu

Wbrew pozorom w przypadku leasingu brak własności samochodu ku zaskoczeniu wielu osób może być nie wadą, a zaletą. Cechą charakterystyczną leasingu jest to, że to leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu umowy do końca jej obowiązywania. Leasingobiorca może wykupić auto po wygaśnięciu umowy, jednak nie jest do tego zobowiązany.

Niska rata miesięczna

W zależności od okoliczności leasingobiorca ma szansę na negocjowanie warunków umowy, które mogą być dla niego naprawdę bardzo korzystne, a miesięczna rata niewielka. Warto pamiętać jednak o tym, że im niższa rata, tym dłuższy będzie okres obowiązywania umowy.

Możliwość wliczenia leasingu do kosztów prowadzenia firmy

Przedsiębiorcy korzystający z możliwości finansowania zakupu poprzez leasing operacyjny mogą wliczyć jego koszty do kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Warto jednak podkreślić, że aby było to możliwe, umowa musi obejmować przynajmniej 40%  normatywnego czasu amortyzacji.

Leasing nie obniża zdolności kredytowej

Podpisanie umowy leasingowej w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową. Dlatego opłacając miesięczne raty leasingu, jeżeli zajdzie taka potrzeba można starać się o kredyt.