BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing sprzętu komputerowego

leasing-na-sprzet-komputerowy

Leasing sprzętu komputerowego i oprogramowania. Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgają po leasing, jeśli chodzi np. o samochód. Jak się jednak okazuje, w taki sam sposób firma może zostać wyposażona również w sprzęt komputerowy. Zanim jednak weźmie się komputer w leasing, warto się najpierw zastanowić nad tym, czy jest to w ogóle opłacalne podejście do tematu oraz jakie formalności trzeba spełnić, żeby móc w ogóle wystąpić o leasing.

Czy leasing sprzętu komputerowego jest opłacalny?

Żeby móc zrozumieć, czy leasing sprzętu IT jest w ogóle opłacalny, trzeba się najpierw zorientować w absolutnych podstawach z tego zakresu, czyli czym tak naprawdę jest leasing.
Leasing to zakup danego dobra, przykładowo rozważanego sprzętu komputerowego jedynie z opłatą wstępną i comiesięcznymi ratami. Właścicielem danego dobra pozostaje leasingodawca, natomiast leasingobiorca do czasu zakończenia umowy leasingu odpłatnie może z niego korzystać. Po zakończeniu leasingu najczęściej jest wykupywany od leasingodawcy.
Jakie są zatem najważniejsze tego zalety? Przede wszystkim możliwość korzystania z potrzebnego sprzętu, bez ponoszenia większych kosztów i angażowani własnego kapitału. Co więcej, sprzedawcy oferujący taki sprzęt bardzo chętnie współpracują z leasingodawcami, więc możliwe jest wynegocjowanie o wiele lepszych warunków pozyskania sprzętu. A co najważniejsze przedsiębiorca, który weźmie sprzęt na leasing, może potraktować go jako koszt prowadzenia działalności. Jak więc widać, na każdym polu leasing sprzętu komputerowego jest bardzo opłacalny dla przedsiębiorcy. Nie tylko czysto finansowo w postaci tańszego zakupu urządzeń, lecz również ze względu na możliwość nieangażowania w niego własnego kapitału, który można przeznaczyć na inne inwestycje i rozwój. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że przez leasing można stać się użytkownikiem, a później właścicielem o wiele lepszego zaplecza sprzętowego firmy.

Jakie formalności należy dopełnić, aby skorzystać z leasingu na komputer?

Jak zatem widać, leasing sprzętu komputerowego jest naprawdę bardzo atrakcyjny i z pewnością warto z niego korzystać. Trzeba sobie jednak teraz zadać pytanie, jakie są konkretne formalności, które trzeba spełnić, aby móc z takiej oferty leasingu skorzystać?
Jak się okazuje, w tym wypadku nie ma znaczenia, jaki jest charakter i rodzaj prowadzonej spółki. Takie same prawa w tym wypadku mają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i również spółki cywilne czy też akcyjne. To, co jednak jest kluczowe, to możliwości firmy w zakresie spłacania przez nią zobowiązań. W tym celu sprawdzone zostanie to, czy firma nie posiada zaległości w ZUSie, jakie są jej wyniki finansowe, czy też zweryfikowana zostanie zdolność kredytowa. Innymi słowy, firma musi być w dobrej kondycji ekonomicznej, aby mogła wziąć leasing na sprzęt komputerowy.
Oczywiście na uwadze trzeba mieć to, że firm musi pewien okres być już na rynku, aby mogła wziąć leasing. Przyjmuje się, że minimalny okres działalności, to 3 miesiące. Pamiętać jednak trzeba, że może to być termin o wiele dłuższy, sięgający nawet roku. Warto więc sprawdzić przed wysłaniem wniosku, jakie są szczegóły u danego leasingodawcy.

Podsumowanie

Leasing na sprzęt komputerowy to rewelacyjna sprawa dla każdej firmy. Nie tylko jest to wygodny sposób wyposażania swojego biznesu w potrzebny sprzęt IT, lecz również bardzo ekonomiczny. Nie trzeba na raz wydawać dużej kwoty, lecz zamiast tego można płacić niewielkie raty, które w ogólnym rozliczeniu przenoszą same korzyści. Na koniec warto zwrócić uwagę, że formalności, które trzeba spełnić, aby taki leasing otrzymać, są tak naprawdę minimalne i ograniczają się jedynie do zdrowej kondycji firmy.