Wraz z końcem roku wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy ostatnie dni roku to na pewno dobry moment na wzięcie leasingu. Dla wielu firm podjęcie decyzji okazuje się dość problematyczne. Jak jest naprawdę? Leasing pod koniec roku to opłacalne rozwiązanie czy warto przeczekać do rozpoczęcia kolejnego?
Korzyści podatkowe w leasingu pod koniec roku
Leasing brany pod koniec roku to rozwiązanie mające zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim zastanawiając się nad tym, czy jest to korzystne, czy też nie należy mieć na uwadze opłatę wstępną. Gdy zostanie uiszczona do końca roku, wówczas zgodnie z przepisami przedsiębiorca będzie mógł w całości zaliczyć ją w koszt uzyskania przychodu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy przed końcem roku cała kwota zostanie zaksięgowana na koncie leasingodawcy, który na dowód wpłaty wystawi fakturę.
Wpłata własna pod koniec roku może stanowić dla przedsiębiorcy prezent, który sam sobie podaruje w formie obniżonych podatków.
Większy popyt, większa podaż
Choć pod względem obniżenia kosztów podatkowych wzięcie leasingu pod koniec roku będzie bardzo dobrym posunięciem, to jednak należy pamiętać o tym, że rozwiązanie te może mieć też swoje ciemne strony. Przede wszystkim w tym przypadku warto zdawać sobie sprawę z tego, że popyt zawsze generuje podaż. W związku z tym należy liczyć się ze wzrostem cen pod koniec roku, które są adekwatne do skali zainteresowania usługami leasingowymi.
Choć ze względu na znaczne zainteresowanie ofertami leasingu pod koniec roku należy liczyć się również ze wzrostem cen. Nie oznacza to jednak, że każda oferta będzie droga i pod wieloma względami niekorzystna dla przedsiębiorcy. Wiele firm leasingowych, które tym okresie chcą walczyć o zainteresowanie potencjalnego klienta, specjalnie na ten czas wprowadza mnóstwo rabatów i promocji, które dla leasingobiorców mogą być bardzo korzystne.
Zaciągnięcie leasingu pod koniec roku może być naprawdę bardzo dobrym i opłacalnym rozwiązaniem pod warunkiem jednak, że będzie to efekt podjęcia stanowczej i starannie przemyślanej decyzji.
Kto skorzysta na wzięciu leasingu pod koniec roku?
Tak naprawdę z leasingu pod koniec roku może skorzystać każdy przedsiębiorca, który znajdzie dobrą ofertę i dodatkowo będzie chciał zaoszczędzić znaczną sumę na podatkach. Ponadto jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które w kolejnym roku planują przejść na ryczałt, w którym sam leasing już stanowi koszt, dlatego też nie będzie możliwości zmniejszenia przy jego pomocy wydatków na podatki.
Zmiany podatkowe a leasing
W latach poprzednich na popularność leasingu pod koniec roku kalendarzowego wpływ miały zmiany w systemie podatkowym. Najlepszym przykładem na to jest przełom roku 2018 i 2019, kiedy to planowano wprowadzać nowe zasady zaliczania leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów osobowych w koszty uzyskania przychodu. Wówczas pod koniec 2018 roku zanotowano bardzo duże zainteresowanie leasingiem.
Najbliższy rok, a przynajmniej jego podatek nie przyniesie zmian prawnych w kontekście leasingu, więc pod tym względem nie ma potrzeby podejmowania szybkiej decyzji co do jego zaciągnięcia.