BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing maszyn i urządzeń

Wiele osób nie do końca zdaję sobie sprawę z tego, że leasing dotyczy nie tylko samochodów, ale również różnego rodzaju maszyn czy urządzeń niezbędnych do prowadzenia wielu działalności.

Maszyny i urządzenia w leasingu

Samo założenie firmy i znalezienie dla niej siedziby jeszcze nie wystarczy. Prawdziwą działalność i pozyskiwanie nowych klientów można zacząć dopiero po odpowiednim wyposażeniu wszystkich stanowisk w firmie. Co zrobić, gdy przedsiębiorstwo nie ma wypracowanych jeszcze własnych środków na taką inwestycję? W takim przypadku sprawdzi się leasing maszyn. To wygodna forma finansowania pozwalająca na szybkie pozyskanie niezbędnych urządzeń i to bez konieczności angażowania dużych sum z firmowego konta.

Warto podkreślić, że w przypadku maszyn, leasing obejmuje zarówno modele nowe, jak i używane. W większości przypadków uzyskanie leasingu nie jest trudne, kłopoty mogą pojawić się jedynie przy wnioskowaniu o udzielenie leasingu na bardzo nietypową maszynę.

Leasing może dotyczyć tak naprawdę wielu specjalistycznych sprzętów znajdujących swoje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki.

Przedmiotem leasingu mogą być między innymi:

  • maszyny poligraficzne i drukarskie,
  • urządzenia gastronomiczne i spożywcze,
  • maszyny do obróbki drewna,
  • urządzenia diagnostyczne,
  • urządzenia warsztatowe,
  • maszyny cukiernicze,
  • maszyny piekarnicze,
  • maszyny do obróbki drewna,
  • wtryskarki i formy wtryskowe.

Tak naprawdę lista maszyn i urządzeń, których zakup może być sfinansowany ze środków pochodzących z leasingu, jest zdecydowanie dłuższa.

Leasing maszyn i urządzeń – dlaczego warto?

Leasing jako forma finansowania ma wiele zalet, nie dziwi więc fakt, że cieszy się bardzo dużą popularnością. To sposób na zakup maszyn, urządzeń czy sprzętu komputerowego bez zaangażowania w to dużych kosztów firmowych. Co ważne, leasing zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, a tym związana jest możliwość skorzystania z niższego opodatkowania.

Leasing nie wpływa negatywnie na płynność finansową firmy, nie jest również uwzględniany przy kredytach, więc firma posiadająca leasing, która potrzebuje gotówki na dalszy rozwój działalności, przy odpowiedniej zdolności kredytowej może jeszcze skorzystać z usług kredytowych oferowanych przez bank.

Leasing sprzętu komputerowego

Nie tylko samochody, maszyny i urządzenia mogą stanowić przedmiot leasingu, przy tej formie finansowania możliwości jest nieco więcej.

Komputery, laptopy czy drukarki to urządzenia, które z całą pewnością przydadzą się w wielu biurowych pracach w firmie. Ich zakup to dość spory wydatek, dlatego coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z opcji leasingu na te przedmioty. Co ważne wiele firm pozwala na leasing specjalistycznych oprogramowań komputerowych. To bardzo dobra wiadomość dla wielu firm. Takie oprogramowania są niezwykle użyteczne, choć są też bardzo drogie, ponieważ ich zakup może kosztować nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na zakup oprogramowania będzie właśnie leasing.