BEZPŁATNA WIEDZA

Leasing konsumencki

leasing-operacyjny

Leasing w większości osób kojarzy się z możliwością finansowania sprzętu przez firmy. Niewielu wie o leasingu konsumenckim. Dzięki niemu klient indywidualny może korzystać z wysokiej jakości sprzętu jak np. samochód ponosząc jedynie comiesięczną opłatę leasingową. W wielu przypadkach jest ona niższa niż rata kredytu za ten sam sprzęt, co zwiększa atrakcyjność tej formy finansowania.

1. Czym jest leasing konsumencki?

Leasing jest popularną na całym świecie formą finansowania. Zawiera on w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Jest doskonałą alternatywą dla obydwu z tych form. Polega on na zakupie sprzętu lub oprogramowania przez leasingodawcę i udostępnienie jej leasingobiorcy. Transakcja taka wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy. Musi ona zawierać zasady użytkowania oraz czas jej trwania. Leasingobiorca jest zobowiązany do opłacania comiesięcznych rat w zamian za możliwość użytkowania przedmiotu leasingu. Ze sprzętu można korzystać praktycznie bez ograniczeń. Wszelkie zastrzeżenia powinny być poparte odpowiednimi zapisami w umowie. Leasingodawca amortyzuje sprzęt w kosztach swojej działalności, dzięki czemu może zaoferować niższą ratę w stosunku do raty kredytu na analogiczny sprzęt. Należy jednak pamiętać, że podczas trwania umowy sprzęt cały czas pozostaje własnością leasingodawcy. Po okresie trwania umowy klient często ma możliwość wykupić go po określonej cenie. Zazwyczaj jest to około 104-105% jego wartości. W kwotę tą zaliczają się już zapłacone raty. Dzięki temu cena zakupu po kilku latach użytkowania sprzętu jest bardzo atrakcyjna.

2. Zalety leasingu konsumenckiego

Leasing konsumencki w wielu przypadkach jest porównywany do kredytu. W ramach jednego i drugiego produktu klient może uzyskać dostęp do sprzętu poprzez opłacanie regularnych rat. Pomiędzy leasingiem konsumenckim, a kredytowaniem jest jednak wiele różnic w zaletach. Do głównych plusów korzystania z leasingu należy zaliczyć:
– Elastyczny wybór przedmiotu leasingu – W przypadku leasingu fabrycznego, większość firm proponuje kilka rodzajów sprzętu. Na przykład koncerny samochodowe dają klientom możliwość wyboru spośród kilku modeli pojazdów dostępnych w ofercie.
– Możliwość finansowania w ramach raty różnego rodzaju usług – Klienci dostają w ofercie w ramach raty możliwość pełnego ubezpieczenia sprzętu, często wraz z assistance. Przy samochodach może to też być możliwość obsługi oponiarskiej, serwisów i aut zastępczych.
– Uproszczone formalności – Firmy leasingowe stosują uproszczone formalności, np. w weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Ocena ryzyka jest dokonywana na podstawie dostarczonych przez konsumenta informacji o dochodzie czy to na podstawie umowy o pracę, czy innego źródła dochodu.

3. Leasing konsumencki podsumowanie

Leasing konsumencki cały czas pozostaje popularniejszy wśród przedsiębiorców niż u osób fizycznych. Jest on jednak przeznaczony dla obu podmiotów i z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników wśród osób prywatnych. Należy być świadomym, że podczas leasingu nie jesteśmy formalnie właścicielem sprzętu, który używamy. Jest nim firma leasingowa. Może to mieć jednak plusy. Dla przykładu nie zawsze musimy chcieć jeździć danym modelem samochodu przez wiele lat. W leasingu możemy częściej zmieniać sprzęty których używamy. Przy kredycie w trudnej sytuacji finansowej, należałoby sprzedać posiadany przedmiot, często poniżej aktualnej wartości rynkowej. W leasingu istnieje możliwość zmiany umowy. Dodatkowo raty leasingu w większości przypadków są niższe niż kredytu, co czyni tę formę finansowania bardzo atrakcyjną.