BEZPŁATNA WIEDZA

Jakie ubezpieczenia warto posiadać?

Życie bywa nieprzewidywalne. Na skutek nieprzewidzianego wypadku lub zdarzenia można stracić nie tylko cenne rzeczy materialne, ale również własne zdrowie. Choć niewiele osób dopuszcza do siebie myśl, że coś mogłoby się im stać, warto pamiętać o tym, tragedie mogą spotkać każdego niezależnie od tego, jak bardzo będą się starali, by do tego nie dopuścić. Na szczęście w pewien sposób można zmniejszyć następstwa przykrych i trudnych do przewidzenia zdarzeń. W jaki sposób? Niwelowanie wielu szkód może być znacznie łatwiejsze po wykupieniu stosownej polisy ubezpieczeniowej. Którą z nich warto wybrać?

Ubezpieczenia majątkowe

Polisy majątkowe pozwalają ubezpieczyć wszystkie posiadane nieruchomości (domy, mieszkania, domki letniskowe, działki, budynki gospodarskie) od skutków nieszczęśliwych wypadków. Warto pamiętać, że polisa mogą być objęte nie tylko te budynki, które już istnieją, ale również te będące w trakcie budowy.

Jaki jest zakres ubezpieczenia nieruchomości? W tym przypadku zależne jest to od indywidualnych ustaleń pomiędzy ubezpieczycielem a osobą nabywającą polisę.

Ubezpieczenie samochodu

W Polsce zgodne z przepisami każdy kierowca musi mieć wykupioną polisę OC. Istnieją jednak jeszcze inne warianty ubezpieczeń, które zapewniają pojazdowi i jego właścicielowi dodatkowy zakres ochrony. Takim dodatkowym ubezpieczeniem może być między innymi AC chroniące od następstw kradzieży auta, działania zmiennych warunków atmosferycznych itp.

Prywatne polisy zdrowotne

Nawet jeśli nie chorujemy na nic przewlekle, zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego będzie opłacalnym rozwiązaniem pozwalającym przede wszystkim zapewnić sobie znacznie lepszą opiekę medyczną w porównaniu z tym, na co można liczyć ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto taka polisa jest gwarancją znacznie szybszych wizyt u specjalistów.

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego zależy od pakietów ustalonych przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia osobowe

W przypadku ubezpieczenia osobowego nie chodzi o majątek a ubezpieczenie konkretnej osoby. W wielu sytuacjach taka polisa jest dobrym sposobem na to, by ubezpieczony mógł właściwe zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek jego nagłej śmierci.

Jeżeli ubezpieczony umrze na skutek choroby czy nieszczęśliwego wypadku, jego najbliżsi wskazani w polisie otrzymają odszkodowanie w ustalonej wcześniej wysokości. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość objęcia takim ubezpieczeniem również kalectwa i nagłej niezdolności do podjęcia zatrudnienia.

Co w przypadku, gdy ubezpieczony dożyje zawartego w umowie wieku? W takiej sytuacji otrzymuje on aż do swojej śmierci od towarzystwa ubezpieczeniowego regularną rentę.

Ubezpieczenie turystyczne

Osoby, które podróżują dość często, powinny zastanowić się nad zasadnością zakupu polisy turystycznej. Wiele osób zapomina o tej możliwości, co jest sporym błędem, ponieważ takie ubezpieczenie będzie w stanie złagodzić skutki wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Zakres ochrony polisy turystycznej zależy od indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym.