Jakie są różnice pomiędzy SUV-em a crossoverem?

Jakie są różnice pomiędzy SUV-em a crossoverem?
Jaka jest różnica między SUV-em a crossoverem? Zdawałoby się, że jedyną różnicą są gabaryty obydwu nadwozi. Nic bardziej mylnego, bowiem crossover a SUV to zupełnie różne konstrukcje, które reprezentują odmienne cechy oraz parametry. Sprawdź różnice między SUV-em a crossoverem.
Crossover to uniwersalny miejski samochód
Ideą crossoverów jest łączenie cech aut z kilku segmentów w jednej konstrukcji. Najbliżej jest im oczywiście do SUV-ów, jednak w crossoverach dojrzymy również elementy znane z praktycznych hatchbacków, wygodnych sedanów czy poręcznych kombi. Segment crossoverów można podzielić na dwie grupy. Pierwsze z nich to mniejsze kompaktowe auta oparte na podwyższonej konstrukcji nadwoziowej hatchbacków. Przykładem takich crossoverów mogą być modele: Kia Soul Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008 czy Opel Mokka. Większość crossoverów, choć ma większy prześwit, nie nadaje się do jazdy po terenie. Głównym zadaniem większego prześwitu w tego typu autach jest ułatwianie wjeżdżania na miejskie krawężniki oraz lepsze wybieranie nierówności asfaltowych dróg. Poza tym samochody crossover zapewniają kierowcom wyższą pozycję za kierownicą, zwiększając komfort podróżowania, a także jego bezpieczeństwo. Większe, bardziej terenowe crossovery a’la SUV, wyposażone są zwykle w napęd na cztery koła, są wyższe, bardziej masywne, a także bliżej im do SUV-ów niż do typowych kompaktów z podwyższonym zawieszeniem. Przykładem większych crossoverów mogą być modele: Ford Ecosport, Jeep Renegade, Volkswagen T-Roc, Nissan Qashqai, Audi Q3, Porsche Macan czy Mercedes-Benz GLA.
Crossover a SUV – podstawowe różnice
Najważniejszą różnicą między crossoverem a SUV-em są gabaryty i masa pojazdu. SUV-y są bardziej masywne i większe. Z tego też względu z reguły zapewniają większą przestronność w środku, a także znacznie większą przestrzeń bagażową. Poza tym w SUV-ach częściej spotkać można bardziej terenowe zawieszenie z napędem na wszystkie koła, z blokadą dyferencjału czy reduktorem. W związku z tym różnica między SUV-em a crossoverem jest dość znacząca, bowiem większość SUV-ów bez problemu poradzi sobie z jazdą po terenie, czego nie możemy napisać o crossoverach, na stałe wpisanych do wielkomiejskiego krajobrazu. Warto również wspomnieć, że SUV-y często są również wyposażane w dwa rzędy tylnych siedzeń, dzięki czemu sprawdzają się jako auto dla większej rodziny. Przykładem masywnych SUV-ów mogą być takie auta jak: Mazda CX-7, Hyundai Tuscon, Skoda Kodiaq, KIA Sportage, BMW X1, Renault Koleos, Jeep Compass, czy Volvo XC 60.