BEZPŁATNA WIEDZA

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu pojazdu. Jest on udzielany wyłącznie na ściśle określony cel – przy wykorzystaniu tego sposobu finansowania może zakupić wyłącznie auto (nowe lub używane). Kredyt samochodowy będzie znacznie tańszy od standardowego kredytu gotówkowego.

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Ze względu na to, że kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, można wykorzystywać go wyłącznie w celach zakupu konkretnego pojazdu, motocykla, skutera, quada, kampera, przyczepu czy traktora. Taka forma finansowania przeznaczona jest zarówno dla osób fizycznych, jak i firm.

Kredyty samochodowe udzielane są nie tylko przez banki, ale również przez autoryzowane salony samochodowe. To ostatnie rozwiązanie często dla kierowców jest znacznie korzystniejsze, ponieważ niejednokrotnie taka pożyczka jest nie tylko tańsza niż w banku, ale również istnieje możliwość negocjacji ceny.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

W przypadku kredytów zarówno gotówkowych jak i samochodowych pośpiech nigdy nie będzie dobrym doradcą. Wybierając odpowiednią ofertę finansowania zakupu pojazdu, należy przeanalizować wiele propozycji pochodzących z różnych placówek bankowych czy od interesujących nas dealerów samochodowych. Poddanie analizie jak największej ilości ofert zwiększa szansę na znalezienie tej najkorzystniejszej,  a warto pamiętać o tym, że w zależności od instytucji udzielającej pożyczki na samochód różnice w kosztach mogą być naprawdę spore.

Jak sprawdzić oferty poszczególnych instytucji udzielających kredytów samochodowych? Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to bezpośrednia wizyta w bankach i u dealerów samochodowych w celu zapoznania się z ich ofertą kredytów samochodowych. Każda placówka ma swoje formularze informacyjne, w których znajdują się najważniejsze informacje dotyczące kredytu, takie jak:

  • oprocentowanie,
  • wysokość prowizji,
  • ubezpieczenia,
  • opłaty dodatkowe.

Dodatkowo można dopytać pracownika placówki o warunki kredytowania. To jednak rozwiązanie dla osób, które mogą nieco czasu poświęcić na dotarcie do oddziału i bezpośrednią rozmowę z doradcą kredytowym.

Jeżeli jednak brak nam czasu na samodzielne odwiedziny w oddziałach  można skorzystać z porównywarki kredytów samochodowych, wygodnie z domu, niezależnie od pory dnia i tygodnia.

Korzystanie z porównywarek jest naprawdę bardzo proste, wystarczy jedynie wpisać najważniejsze parametry, czyli kwotę kredytu, maksymalny okres spłaty oraz preferowaną miesięczną wartość raty.

Po umieszczeniu najistotniejszych informacji porównywarka wyświetli tylko te oferty, które najbardziej będą pasowały do wskazanych parametrów. Oferta będzie zawierała tylko podstawowe informacje, chcąc dowiedzieć się więcej, warto wypełnić formularz kontaktowy i porozmawiać z doradcą.

Wybierając kredyt, dobrą praktyką jest kierowanie się nie tylko wysokością prowizji i oprocentowaniem (w tym przypadku im te wartości będą niższe tym oczywiście lepiej). Bardzo ważne są także dodatkowe koszty. Czasem może zdarzyć się tak, że oprocentowanie i prowizja będą bardzo niskie, jednak dodatkowe opłaty sprawią, że ogólne koszty kredytu będą bardzo wysokie.