BEZPŁATNA WIEDZA

Finansowanie dla jednoosobowej działalności

Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy może skorzystać z opcji finansowania w postaci leasingu, a jeśli tak, czy w ich przypadku byłoby to opłacalne rozwiązanie. Leasing jest znacznie łatwiej dostępny dla firm niż kredyt, nie wymaga dużego stażu działalności na rynku czy wysokich zdolności kredytowych. Nic więc dziwnego w tym, że pozostaje w obszarze zainteresowań przedsiębiorców, działających w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Możliwości leasingu dla jednoosobowej działalności gospodarczej

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania zarówno z leasingu finansowego, jak i operacyjnego (jest to rozwiązanie wybierane zdecydowanie najczęściej).

Leasing ma wiele wspólnego z dzierżawą. Leasingobiorca otrzymuje na określony czas rzecz do użytkowania, w zamian za co zobowiązuje się do opłacania comiesięcznych rat w określonej wysokości. W czasie spłacania rat przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy udzielającej leasingu. Dopiero po wygaśnięciu umowy użytkownik może dokonać wykupu.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej leasingowanymi przedmiotami są najczęściej auta osobowe, samochody dostawcze, komputery, oprogramowania, drukarki, meble biurowe czy maszyny produkcyjne.

Dużą przewagą leasingu nad kredytem w przypadku działalności gospodarczych prowadzonych przez jedną osobę jest to, że może być on udzielony nawet firmom, które nie mogą się poszczycić długim stażem działalności na rynku. Dla większości firm leasingowych wystarczy zaledwie 6 miesięcy nieprzerwanej działalności firmy, by udzielić jej wsparcia finansowego w postaci leasingu.

Jakie są koszty leasingu przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to, jakie będą koszty korzystania z leasingu przez firmę jednoosobową. Nie jest to możliwe, ponieważ ostateczne koszty będą zależne od wielu czynników, przede wszystkim takich jak:

  • wartość przedmiotu leasingu – jak łatwo się domyślić im wartość jest większa, tym odpowiednio wyższa będzie comiesięczna rata;
  • czas trwania umowy leasingu – im dłuższy tym raty będą niższe, należy jednak pamiętać o tym, że to tylko pozorna oszczędność, a im dłużej obowiązuje umowa leasingowa, tym jej wszystkie koszty ostateczne są wyższe;
  • wkład własny (czynsz inicjalny) – im większa będzie opłata wstępna, tym przedsiębiorca będzie płacił niższe raty, a koszt całkowity leasingu będzie odpowiednio niższy.

Koszty leasingu dla każdej firmy będą zupełnie inne. Jaka będzie ich orientacyjna wartość? To można sprawdzić w specjalnych kalkulatorach online, obliczających wysokość raty leasingu i ogólny jego koszt po wprowadzeniu najistotniejszych parametrów.

Leasing dla jednoosobowej firmy – czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Leasing jest dość łatwo dostępną formą finansowania, w związku z czym jest w obszarze zainteresowania wielu firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych. Leasing umożliwia małym firmom na inwestycje w biznes bez konieczności angażowania od razu znaczących środków pieniężnych. Dodatkowo przedsiębiorcy decydujący się na leasing zgodnie z przepisami mogą całą ratę (zarówno część kapitałową jak i odsetkową) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co z punktu widzenia finansów firmowych jest niezwykle opłacalne.

Dużym atutem leasingu jest także możliwość odliczenia znacznej części podatku VAT. Tu jednak przedsiębiorca musi pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków, których treść zależna jest od tego, co jest przedmiotem leasingowania.

Leasing w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest znacznie łatwiejszy do uzyskania niż kredyt. W tym przypadku często nie trzeba przedstawiać obszernej dokumentacji dotyczącej zdolności kredytowej  (co jest absolutnie niezbędne przy kredycie bankowym). Leasing mogą otrzymać nawet młode firmy działające na rynku od niedawna.