Wynajem długoterminowy – co powinieneś wiedzieć?

Wynajem długoterminowy to alternatywa dla dobrze znanego leasingu. Posiada dużo zalet, przede wszystkim dla przedsiębiorców, wiąże się z udogodnieniami księgowo-finansowymi. Oszczędza czas i co ważne pozwala na bezstresowe korzystanie z wymarzonego samochodu, nawet tego z najwyższej półki. Wynajem długoterminowy to nic innego jak leasing operacyjny, w którym posiadasz możliwość wykupu samochodu po okresie obowiązywania umowy, wraz z pakietem usług dodatkowych: między innymi pełen zestaw ubezpieczeń, czy prowadzenie bieżących napraw.
Jak wyglądają raty w wynajmie długoterminowym ?
Mechanizm wyliczania rat, które miesięcznie należy ponieść różni się od tego co znamy z leasingu finansowego. W leasingu opłacamy całą wartość samochodu w ratach, natomiast w wynajmie długoterminowym płaci się wyłącznie za utratę wartości samochodu w czasie jego użytkowania. Raty w wynajmie długoterminowym są w ogólnym rozrachunku niższe niż w tradycyjnym leasingu. W tej formie dostępny jest także szeroki wachlarz usług, które wynajmujący wlicza w miesięczny koszt. Są to następujące usługi:

• Pakiet ubezpieczeń, w tym Assistance
• Okresowe, obowiązkowe przeglądy techniczne
• Bieżące naprawy auta wynikające z eksploatacji
• Auto zastępcze na czas ewentualnej naprawy
• Karty paliwowe
• Wsparcie doradcy w razie problemów z użytkowaniem auta

Dużym plusem wynajmu długoterminowego jest swoboda działania po zakończeniu umowy. Leasing zwykle zmusza do wykupu auta, które użytkowało się przez kilka lat lub jeśli nie odkupujesz auta, sprawia, że stosunkowo wysokie raty nie przynoszą namacalnego efektu – płaciłeś sporo, a auto i tak nie należy do Ciebie. W przypadku wynajmu długoterminowego możesz wykupić auto za umówioną uprzednio cenę, zmienić je na nowszy model lub po prostu zwrócić samochód. Nawet jeśli nie decydujesz się na kontynuowanie takiej formy finansowania auta, nie masz poczucia wyrzuconych pieniędzy – comiesięczne raty nie są tak wysokie jak w leasingu i nie obciążają Twojej zdolności kredytowej.

Zalety długoterminowego wynajmu samochodów
Koszty długoterminowego wynajmu samochodów spadły w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego obecnie jest to coraz częstsza forma finansowania floty dla firm oraz samochodów dla osób prywatnych.
Zalety wynajmu długoterminowego to między innymi :
1. Elastyczne warunki umowy: Dzięki stosunkowo niskim ratom miesięcznym, możesz w łatwy sposób kontrolować swoje finanse.
2. Ograniczenie kosztów : Powszechnie wiadomym faktem, jest to że w momencie wyjazdu samochodu z salonu jego wartość spada. Dzięki długoterminowej umowie, wszystko za co ponosisz koszty to korzystanie z pojazdu, paliwo, a nie cała wartość pojazdu.
3. Profesjonalne wsparcie: Kiedy podpiszesz umowę możesz być pewien, że od początku do końca otrzymasz wsparcie przez cały okres obowiązywania kontraktu. Znacznym udogodnieniem jest fakt, że w ratę wynajmu wliczone są niezbędne czynności serwisowe.
4. Szeroka gama pojazdów: Możesz wybrać samochód jaki chcesz, od samochodów osobowych, dostawczych. Niezależnie od ich marki, modelu, czy nawet koloru. Wyższą cenę samochodu możesz rozłożyć na więcej rat, tak aby twoja rata była taka jaką chciałbyś mieć.
5. Korzyści dla Twojej firmy: Tak to możliwe, dużo firm korzysta z długoterminowego wynajmu pojazdów, daje im to większą kontrolę nad samochodem , a co ważniejsze poprawia przepływ gotówki. Miesięczne raty za wynajem długoterminowy stanowią 100% kosztów uzyskania przychodu, co jest dla przedsiębiorców dużym plusem.