BEZPŁATNA WIEDZA

Czym należy się kierować w wyborze kredytu samochodowego?

Kupno samochodu, szczególnie gdy nie jest finansowane z własnych oszczędności, jest związane z dodatkowymi kosztami. Wiele osób, decydując się na zakup wymarzonego auta, jego koszty finansowe całościowo bądź tylko częściowo z kredytów. Na rynku ofert na pożyczkę jest mnóstwo, tylko o czym warto pamiętać, by wybrać najkorzystniejszą dla kierowcy opcję?

Jak wiek samochodu wpływa na wysokość oprocentowania?

W przypadku finansowania zakupu samochodu za pomocą kredytu przede wszystkim należy mieć na uwadzę to, jaki wpływ na jego oprocentowanie ma wiek samochodu, który ma zostać zakupiony. W większości przypadków, przy autach starszych zarówno wysokość oprocentowania jak i okres spłaty rat są nieco dłuższe, niż przy autach nowych, pochodzących wprost z salonu.

Wysokość wkładu własnego

Może zdarzyć się tak, że w przypadku kredytu samochodowego, bank do jego udzielenia będzie wymagał wpłaty wkładu własnego w określonej wysokości. Podobnie jak wiek samochodu, tak i wkład własny bezpośrednio przekładają się nie tylko na koszty kredytowania, ale również czas spłaty rat.

Źródła dochodu

Bank przed udzieleniem kredytu na samochód będzie chciał zweryfikować źródło dochodu kredytobiorcy, by oszacować, czy będzie on w stanie regularnie spłacać zaciągnięte zadłużenie. Aby ułatwić i nieco przyspieszyć procedurę udzielania kredytu, warto przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty przedstawiające źródła dochodu. Jeżeli potencjalny kredytobiorca posiada inne finansowe zobowiązania (inne pożyczki, alimenty itp.), to również musi zostać uwzględnione w dokumentach dochodowych.

Koszty dodatkowe

Zapoznając się z poszczególnymi ofertami na kredyt samochodowy, należy zwrócić uwagę również na koszty dodatkowe związane z kredytowaniem, jak np. prowizja za przyznanie finansowania. Niektóre banki okresowo organizują promocje, oferując bezprowizyjne udzielenie kredytu.

Okres kredytowania i wysokość rat

Wybierając  ofertę kredytu, by wybrać opcję najkorzystniejszą, należy mieć na uwadzę nie tylko wysokość rat, ale również i okres kredytowania. W tym przypadku jest dość duża dowolność, a na czas spłaty zobowiązania często wpływ ma sam klient, który może ustalić, jak szybko chce spłacić zaciągnięty kredyt. Przy podpisywaniu umowy kredytowej należy się również określić co do rat. Chodzi tu o to, czy mają być stałe, czy może malejące.

Gdzie szukać najlepszej oferty na kredyt samochodowy?

Ze względu na to, że na rynku kredytowym obecnie dostępnych jest wiele ofert, a samodzielna weryfikacja każdej z nich nie należy do najłatwiejszych, warto korzystać ze specjalnych kalkulatorów i porównywarek kredytów samochodowych. To jasne i czytelne zestawienia bieżących ofert rynkowych. Po ustawieniu odpowiednich parametrów, takie rozwiązanie pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty. Co ważne, ja kalkulatory to narzędzia bezstronne, rzetelne i wiarygodne, niezwykle przydatne przy wyborze najbardziej opłacalnej oferty na kredyt samochodowy.