BEZPŁATNA WIEDZA

Czy osoba fizyczna może wziąć auto w leasing?

Obecnie leasing stanowi bardzo popularną formę finansowania różnego rodzaju przedmiotów wśród firm. Niewiele osób zadaje jednak sobie sprawę z tego, że korzystać z niego mogą również osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej (tzw. leasing konsumencki).

Na czym polega leasing dla osób prywatnych? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Leasing dla osób prywatnych

Leasing dla osób prywatnych (konsumencki) to forma finansowania, z której mogą korzystać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Podobnie jak tradycyjny leasing łączy w sobie elementy kredytu i wynajmu. W praktyce oznacza to, że przez cały czas trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, a leasingobiorca jedynie jego użytkownikiem.

Wiele osób rezygnuje z leasingu konsumenckiego w obawie o skomplikowane procedury jego uzyskania. Prawda jest jednak taka, że cały proces wzięcia samochodu w leasing przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej, jest niezwykle prosty.

Konsument podpisuje umowę z firmą leasingową, w której zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące wysokości rat oraz czasu trwania umowy. Śmiało można stwierdzić, że w tym przypadku cała procedura podobna jest do podpisywania umowy wynajmu. Z chwilą podpisania umowy leasingobiorca staje się użytkownikiem przedmiotu leasingu.

Wbrew często słyszanej opinii w leasing konsumenckim leasingowanym przedmiotem może być nie tylko samochód, ale także i inne rzeczy ruchome, a nawet nieruchomości. Warto wiedzieć, że w Polsce przepisy nie nanoszą ograniczeń na to, co może stać się przedmiotem leasingu konsumenckiego.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

Leasing dla osoby prywatnej, podobnie jak wszystkie inne formy finansowania ma zarówno swoje zalety jak i wady. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć mniejszą ilość formalności niż przy tradycyjnym kredycie. Tak naprawdę często ograniczają się one do przedstawienia dokumentu tożsamości oraz potwierdzenia zdolności leasingowej.

Atutem leasingu konsumenckiego jest możliwość otrzymania bardzo dobrej ceny. Firmy leasingowe dokładają wszelkich starań, aby w Polsce na wzór krajów zachodnich zwiększyła się popularność leasingu wśród osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

A wady? W czasie trwania umowy przedmiot leasingu nie jest własnością konsumenta tylko firmy leasingowej. Ten pierwszy może zdecydować się na jego wykup (ale nie musi!) po zakończeniu umowy po spłaceniu wszystkich rat.

Leasing konsumencki a kredyt

W teorii leasing pod wieloma względami wydaje się być rozwiązaniem korzystniejszym niż kredyt, jednak jak wiadomo, od każdej reguły są zawsze wyjątki, dlatego też warto każdorazowo dokładnie rozważyć, co w danym przypadku będzie najlepsze.

Choć leasing jest prostą formą finansowania bez zbędnych formalności, to jednak jeżeli nie dojdzie do wykupu, leasingobiorca jest tylko użytkownikiem, a nie właścicielem przedmiotu (zupełnie odwrotnie jest w przypadku kredytu).