W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych sposobów zakupu auta w Polsce (zarówno nowego jak i używanego) jest leasing samochodowy. Co warto wiedzieć o tym sposobie finansowania zakupu? Czy rzeczywiście jest on tak korzystny dla klienta indywidualnego?
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy to umowa cywilnoprawna, w której stronami jest leasingobiorca oraz leasingodawca. Umowa zawarta pomiędzy stronami określa czas trwania finansowania, wysokość comiesięcznych rat, a także prawa i obowiązki, jakie mają względem siebie strony umowy.
Na czym polega leasing samochodu?
Zasada leasingu samochodu jest dość prosta. Leasingobiorca korzysta z odpłatnej dzierżawy auta. Ma prawo do jego użytkowania pod warunkiem, że regularnie opłaca raty w wysokości, która wcześniej została ustalona. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu leasingu.
Obowiązkowe ubezpieczenie
W przypadku leasingu każdy przedmiot musi zostać ubezpieczony w pełnym zakresie. Przy samochodach niezbędna jest dodatkowa polisa AC, natomiast przy leasingu maszyn czy urządzeń niezbędne będzie ubezpieczenie majątkowe od kradzieży i wszelkich zniszczeń.
W przypadku leasingu pojazdów często można skorzystać z ubezpieczenia GAP (które jest dobrowolne) chroniącego przed stratą finansową związaną z utratą wartości samochodu w momencie powstania szkody całkowitej.
Leasing a korzyści podatkowe
W przypadku skorzystania z leasingu jako formy finansowania leasingobiorca z tego tytuł zyskuje pewne oszczędności. W tym przypadku koszty uzyskania przychodu mogą być doliczone zarówno do opłaty wstępnej, jak i comiesięcznych rat leasingowych. Przy leasingu finansowym za koszt będą uznawane odsetki, tu istnieje również możliwość amortyzacji finansowego środka trwałego.
Na co zwrócić uwagę wybierając leasing?
By skorzystać w pełni z możliwości, jakie daje leasing, przed wyborem oferty należy zwrócić uwagę na:
- oprocentowanie,
- wymagane dokumenty,
- wymaganą wysokość wkładu własnego,
- maksymalną/minimalną kwotę wykupu,
- czas trwania wszystkich formalności.
Przed zawarciem umowy należy zapoznać się również z tabelą opłat i prowizji, która zawiera dodatkowe koszty, jakie należy ponieść z tytułu udzielenia leasingu.
Samochód w leasingu a jego wykup
Gdy umowa leasingu ulegnie zakończeniu, leasingobiorca ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu. Nie jest to jednak obowiązkowe i nie musi on korzystać z tej możliwości. Jednak zdecydowana większość leasingobiorców ze względu na to, że jest to korzystne rozwiązanie (niska suma umowna), decyduje się na wykup.
Leasing czy kredyt?
W większości przypadków cala procedura zawarcia umowy leasingu jest prosta i nie wymaga wiele czasu. Klient musi tylko wybrać przedmiot finansowania i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.
Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kredytu. To już bardziej skomplikowana procedura, która zależnie od okoliczności może nieco potrwać.
Na korzyść leasingu przemawiają nie tylko prostsze i mniej czasochłonne formalności, ale również to, że często warunki finansowania w jego przypadku są znacznie korzystniejsze niż przy kredycie bankowym.
Leasing w przeciwieństwie do kredytu wymaga zaangażowania jedynie niewielkiej sumy środków własnych, przez co jest bardziej dostępną formą finansowania.
Leasing a Polski Ład
Ze względu na zmiany rozliczania podatku i późniejszej sprzedaży auta poleasingowego, od 1 stycznia 2022 sprawiły, że obecnie nie każdy skorzysta na leasingu jako formie finansowania. Jeszcze przez 1 stycznia 2022 leasingobiorca mógł sprzedać leasingowane auto i po upływie 6 miesięcy od wykupu nie musiał płacić podatku od przychodu w ramach działalności gospodarczej. Obecnie nie dość, że podatek musi być opłacony, to jeszcze jest on naliczany od wartości rynkowe pojazdu w momencie wykupu. Obecnie jedynym sposobem na uniknięcie zapłaty tego podatku jest darowizna.